Ferenc pápa 2024 áprilisára vonatkozó imaszándékában mindenkit arra hív, hogy imádkozzon a nők szerepéért.
Szerző: Deborah Castellano Lubov
A Szentatya e havi videójában, amelyet a pápa világméretű imahálózatán keresztül az egész katolikus egyház számára elérhetővé tett, arra kérte az egyházat, hogy imádkozzanak erre a szándékra.
A Szentatya kiemeli, hogy a mai társadalomnak milyen lépéseket kell tennie, és arra kéri a keresztényeket, hogy csatlakozzanak hozzá az imában, „hogy a nők méltóságát és értékét minden kultúrában elismerjék, és hogy megszűnjön a világ különböző részein tapasztalható diszkriminációjuk”.
Videójában a Szentatya rávilágít arra a hatalmas szakadékra, amely a kinyilvánított elvek és a tényleges gyakorlat között tátong. „Elméletileg mindannyian egyetértünk abban, hogy a férfiak és a nők személyi méltósága azonos. De ez a gyakorlatban nem így van” – jegyzi meg.
Ferenc pápa konkrét példákat hoz, és a jelenleg hatályos „diszkriminatív törvényeket” említi: kötelező öltözködési szabályok, a továbbtanulás akadályozása, a munkalehetőségekhez nyújtott támogatás megtagadása. És emlékeztet arra, hogy „sok országban még mindig gyakorolják a nemi szervek megcsonkítását”.
Ezért – mondta – „a kormányoknak el kell kötelezniük magukat e diszkrimináció megszüntetésére”, és „a nők emberi jogainak garantálásán kell munkálkodniuk”.
A Szentatya arra kér mindannyiunkat, hogy tiszteljük a nőket, akiket sajnos továbbra is úgy kezelnek, „mint valamit, amitől meg kell szabadulni”, és akik gyakran erőszak és bántalmazás áldozatai a világ számos részén, még a magukat fejlettebbnek mondó országokban is. „És ha nem [tiszteljük a nőket]” – teszi hozzá a pápa – „a társadalmunk nem fog fejlődni”.
Az ellentmondások továbbra is fennállnak
A pápai világméretű imahálózat sajtóközleménye szerint a mai világban sem hiányoznak az ellentmondások. Míg egyes országokban a nők hozzáférnek az oktatáshoz és a munkához, és vezető szerepet töltenek be vállalkozásokban és szervezetekben, sokan még mindig nem élvezik ugyanazokat a lehetőségeket, mint a férfiak.
A munkaerőpiacon a nők 23%-kal kevesebbet keresnek, mint a férfiak. Ugyanez vonatkozik az oktatásra is, ha figyelembe vesszük, hogy az írni-olvasni tudó nők egyes országokban kisebbségben vannak.
A kevesebb lehetőség óriási gazdasági nehézségeket jelent.
Az UN Women becslései szerint 2030-ra a nők és lányok 8%-a fog mélyszegénységben élni, és a nők 25%-ának nem lesz elég ennivalója.
Minden idők hősnői
Frédéric Fornos S.J. atya, a pápai világméretű imahálózat nemzetközi igazgatója az e havi szándékról elmélkedve emlékeztetett arra, hogy „Jézus kezdettől fogva tanítványai közé fogadta a nőket. Ez újdonság volt az akkori társadalomban”.
„Amint az evangéliumok tanúsítják” – hangsúlyozta – „Jézus édesanyja, Mária kiemelkedő helyet foglalt el az apostolok között és a korai közösségben”. Megjegyezte azt is, hogy Jézus egy asszonyra, Mária Magdolnára bízta a feltámadásának bejelentését.
A történelem folyamán – emlékeztetett Fornos atya – a nők hozzájárultak az egyház lelki dinamizmusához. Kiemelten említette Avilai Szent Terézt, Sienai Szent Katalint és Lisieux-i Szent Terézt, akik mindannyian egyháztanítók, számtalan más női szenttel együtt.
Forrás: www.vaticannews.va/en