Mindannyiunkat, akik itt tegnap és ma jelen voltunk és vagyunk, egyrészt összeköt az, hogy mindannyian elfogadták a meghívást, hogy velünk együtt ünnepeljék a kolozsvári Katolikus Teológia Kar 25. évfordulóját és megemlékezzünk a kolozsvári jezsuita akadémia 440 évvel ezelőtti alapításáról. Ugyanakkor összeköt bennünket az is, hogy részei vagyunk ennek a huszonöt éves történetnek. Sokan azért, mert ott bábáskodtak a Katolikus Teológia Kar születésekor és kivették részüket az intézményépítés és szervezetfejlesztés embert próbáló feladatából, vagy pedig azért, mert oktatóként évek óta hisznek abban, hogy van értelme egyetemi keretek között művelni a hittudományt. Sokan Önök közül azért részei a két és fél évtized történetének, mert egyetemi hallgatóként meghatározó éveket töltöttek itt, ezen az egyetemen. Végül részei ennek a történetnek azok is, akik jelenleg intézményes kapcsolatot ápolnak a katolikus teológia karral, s bennünket így nap mint nap próbálnak támogatni. – Az idézet dr. Vik János egyetemi docenstől, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológia Karának dékánjától származik és annak a nemzetközi jubileumi szimpóziumnak a keretében hangzott el, amelyet Közelebb hozni a teológiát címmel november 12-én és 13-án a már említett kettős jubileum alkalmából szerveztek. A rendezvénybe a járványügyi helyzet miatt kizárólag online kapcsolódhattak be a meghívott előadók csakúgy, mint az érdeklődők, akik a kommunikációs felület mellett a BBTE Katolikus Teológia Karának közösségi oldalán is követhették az előadásokat, melyeket a szervezők a Zoom felületen román és angol nyelvű szinkrontolmácsolással tettek elérhetővé a magyar nyelvet nem ismerők számára.
A résztvevőket elsőként dr. Daniel David professzor, a BBTE rektora üdvözölte, aki úgy fogalmazott: különösen is időszerűnek és érdekesnek találja a szimpózium témáját, amely jelenti azt is, hogy a teológia választ ad a mai társadalom és az emberek elvárásaira, igényeire vagy azt, hogy az egyetem négy teológiai fakultása szorosan együttműködik egymással.
A kiemelkedő jubileumi rendezvényen részt vett Miguel Maury Buendía bukaresti apostoli nuncius, dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek, Böcskei László nagyváradi, Schönberger Jenő szatmári és Német László SVD nagybecskereki megyés püspök, dr. Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök, a Teológia Kar két intézetének több tanára, egykori és jelenlegi növendéke, doktorandusza.
Köszöntő beszédében az apostoli nuncius üdvözölte a kettős jubileumot, továbbá köszönetet mondott a fakultás tanárainak az eltelt évek alatt kifejtett munkájukért. Dr. Kovács Gergely érsek beszédében szintén elismeréssel szólt az oktatók elkötelezett munkájáról, akiknek köszönhetően teológiai kar létezik és működik. – Ezt a 25 évet lényegesen nagyobb léptékben kell elhelyezni. Az egyetem büszkén vallja elődjének az 1581. május 12-én XIII. Gergely pápa jóváhagyásával akadémiai rangra emelt jezsuita nagykollégiumot, amely már akkor mindhárom fokozaton, bakkalaureátus, mesteri és doktori diplomákat bocsátott ki – fogalmazott az érsek. Az évfordulós rendezvényt üdvözölte Dr. Soós Anna egyetemi docens, a BBTE rektorhelyettese, Puskás Attila egyetemi tanár, a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának dékánja és P. Vízi Elemér SJ, a magyar jezsuita rendtartomány provinciálisa.
A szimpózium első díszelőadója Dr. Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek A teológia karok szerepe és jövője a 21. századi egyetemek világában című értekezésében átfogó képet nyújtott a katolikus teológiai oktatás történetéről, a teológiai fakultások, hittudományi intézetek kialakulásáról, továbbá a különböző felekezetű hittudományi karokról. – Adja Isten, hogy a Babeș-Bolyai Tudományegyetem legjobb történelmi hagyományainak szellemében korunk és régiónk kiemelkedő felsőoktatási központjaként továbbra is méltó helyet adjon a teológiának és ezzel is elősegítse a különböző tudományok közti párbeszédet, a kultúrák találkozását, a népek őszinte alkotó együttműködését – zárta előadását Dr. Erdő Péter bíboros.
Dr. Daniel David, a BBTE rektora Are universitatea modernă nevoie de o platformă umanistă? [Szüksége van a modern egyetemnek egy humántudományi platformra?] című értekezésében a humanista irányzat, gondolkodásmód megjelenését, fejlődését, elterjedését kísérte nyomon az ókortól napjainkig, illetve az egyetemek által nyújtott felkészítésbe történő beépítésének fontosságát hangsúlyozta, mondván: nem csupán a szakértelem fontos, hanem az emberiesség, a társadalom felé való nyitottság is.
A jubileumi szimpózium második napján, november 13-án, szombaton délelőtt elsőként Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára tartott előadást A jezsuita vezetésű Collegium Germanicum et Hungaricum növendékei a 17. századi Magyar Királyságból címmel, amelynek keretében a neves római kollégium több erdélyi és partiumi növendékét említette. A jegyzékben szerepelt Buitul György (Buitul Gheorghe) karánsebesi születésű jezsuita szerzetes neve is, aki 1619-1623 között volt a kollégium lakója és később román nyelvre fordította Canisius Szent Péter katekizmusát.
A délelőtt folyamán Gábor Csilla egyetemi tanár Bölcsészet és teológia között: hagyományok, távlatok és egy esettanulmány címmel tartott előadást, Marton József professzor, gyulafehérvári nagyprépost Márton Áron és a teológiaképzés krisztushívők és papok részére című előadását követhették az érdeklődők, Zamfir Korinna egyetemi tanár értekezésének témája pedig a Szolgálatok a korai egyházban a szentírástudomány tükrében volt. Délután a doktoranduszok nemzetközi konferenciájára kerül sor, amelynek keretében Tamási Zsolt, a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatójának felvezető előadása hangzott el, majd pedig a BBTE Római Katolikus Teológia Karának néhány doktorandusza is bemutatta a kutatott témákat.
Az előadássorozatok összegzéseként dr. Vik János dékán úgy fogalmazott: – A Teológia Kar jelenléte az egyetemi szférában a hittudomány szolgálata, a szent tudomány szolgálata, ugyanakkor egyházszolgálat is. Ezért megköszönöm az erdélyi, partiumi és bánsági négy katolikus egyházmegye főpásztorának, hogy lehetőségeikhez mérten folyamatosan támogatták és támogatják a Teológia Kar fejlődését és fennmaradását.
Végezetül dr. Vik János a köszönet hangján szólt mindazokhoz, akik létrehozták, továbbá az eltelt huszonöt esztendő alatt szívügyüknek tekintették a teológiai kar működését: minden eddigi dékánnak, intézményvezetőnek, a tantestületnek, belső és külső munkatársnak, az adminisztratív személyzetnek, a hallgatóknak. A dékán ugyanakkor már most szóbeli meghívót nyújtott át a jelenlévőknek és reményét fejezte ki, hogy a 30 éves évfordulót ugyancsak együtt ünnepelhetik.
A Temesvári Püspökség sajtóirodája