November 11-én a katolikus keresztények világszerte Szent Márton napját ünneplik, amely különösen Magyarországon és Franciaországban fontos ünnep, ahol Szent Márton élt. A legenda szerint Márton, aki akkoriban egyszerű római katona volt, megosztotta köpenyét egy koldussal. Ez a történet a szolidaritást szimbolizálja.

Szent Márton napjához gyermekkori emlékeinkben a lámpás felvonulások, az éneklés és a Szent Márton életéről szóló előadások kötődnek. De a Szent Márton-nap hagyománya nem csak a gyermekeknek szól. A felnőtteket is lenyűgözi, még idős korukban is, mondja Ursula Nothelle-Wildfeue freiburgi professzor, mert „gyermekként ő maga is példaképként tekintett a történetre. A teológus számára a köpeny szolidaritásból történő megosztása valami nagyon fontos dolgot jelképez, amire időnként emlékeztetni kell magunkat, önmagunkkal szembeni követelésként is”.

A szolidaritás alapelve, mint annak a társadalomnak a sarokköve, amelyben élünk, személytől személyig, embertársainkkal való kapcsolatként érvényesül. A Szentírás arra tanít bennünket, hogy segítsünk másokon. Ezt legjobban az irgalmas szamaritánus példája szemlélteti. De hogy ez az elv meddig lesz képes működni társadalmunkban, ezt a kérdést nem csak Ursula Nothelle-Wildfeue teológus teszi fel magának. Úgy véli, hogy „érték- és hitközösségre van szükség ahhoz, hogy ezeket a történeteket tovább tudjuk mesélni”.

Az Arad melletti Szentannán lévő „Stefan Hell” Technológiai Líceum több mint 20 éve igyekszik feleleveníteni és folytatni a város egyre fogyatkozó német katolikus közösségének ilyen és ehhez hasonló szokásait. Iskolánk német tagozatának tanárai Dr. Ana Höniges igazgatóhelyettes asszony gondozásában évről évre Szent Márton életének példáján keresztül adják át a következő nemzedékeknek a szeretet értékeit és a szolidaritás elvét. Örömmel, lelkesedéssel és csillogó szemekkel vettek részt a német tagozat gyermekei és szüleik az idei Szent Márton körmeneten. A Szent Anna-templomban tartott szentmise után, amelyet Erős Miklós atya (Zimándújfalu és Szentanna) és Jäger Márton atya (Pankota) celebrált, egy gyermekcsoport adott elő egy rövid részletet Szent Márton életéből, majd a résztvevők színes és fényes lámpásokkal, énekelve elindultak a szomszédos idősek otthonába. A körmenet a szentannai új polgármesteri hivatalnál ért véget, ahol a résztvevőket szívélyesen fogadták. A városháza munkatársai által kiosztott hagyományos forró tea és csokoládé minden résztvevő szívét megmelengette, és a szolidaritás és a jótékonyság ösztönzője volt.

A „Martinsfest der Schüler in St. Anna” / A szentannai tanulók Szent Márton ünnepe elnevezésű rendezvényt a müncheni Szociális Minisztérium, a Haus des deutschen Osten München, a Haus der Heimat Nürnberg, a St. Gerhards-Werk Stuttgart, a Rathaus és a helyi „Stefan Hell” Technológiai Líceum támogatta.

Prof. Dr. Melania Raab
Szentanna