Celebrări liturgice în câteva parohii din Dieceza de Timișoara

Programul celebrărilor liturgice cu ocazia Solemnităţii Învierii Domnului nostru Isus Cristos în câteva parohii din Dieceza de Timișoara:

Timișoara I Cetate
Vinerea Mare: ora 15.00 celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 20.00 Vigilia Pascală;
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 9.00 lb maghiară, ora 10.00 lb. germană, ora 11.00 lb. română, ora 12.30 lb. slovacă, ora 18.00 lb. română;
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 9.00 lb maghiară, ora 10.00 lb. germană, ora 11.00 lb. română.

Timișoara II Fabric
Vinerea Mare în biserica Millennium: ora 15.00 celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: Ghiroda ora 17.00; biserica Millennium ora 20.00 Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: în biserica Millennium cf. programului duminical, ora 14.30 la Moșnița Nouă, ora 16.00 la Urseni.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: în biserica Millennium cf. programului duminical, ora 14.30 în Plopi, ora 15.30 în Crișan.

Timișoara III Elisabetin
Vinerea Mare: ora 15.00 celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 20.00 în biserica din Elisabetin, ora 22.00 în Giroc Vigilia pascală;
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: cf. programului duminical, ora 13.00 în Giroc.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: cf. programului duminical, ora 13.00 în Giroc.

Timișoara IV Iosefin
Vinerea Mare: ora 15.00 celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 20.00 Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: cf. programului duminical
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: cf. programului duminical

Timișoara V Mehala
Vinerea Mare: ora 18.00 în biserica din Mehala, ora 19.00 în biserica din Ronaț: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 18.00 la Ronaț, ora 21.00 în biserica din Mehala: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: în biserica din Mehala cf. programului duminical, ora 8.30 la Sânandrei, ora 12.30 la Ronaț
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: în biserica din Mehala cf. programului duminical, ora 8.30 în Săcălaz, ora 12.30 la Ronaț.

Timișoara VI Fratelia
Vinerea Mare: ora 15.00 în biserica din Fratelia A: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 17.00 în Fratelia B, ora 20.00 în Fratelia A: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 9.00 în Fratelia B, ora 10.30 și 12.00 în Fratelia A, ora 15.00 în Chișoda.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 9.00 în Fratelia B, ora 10.30 și 12.00 în Fratelia A.

Timișoara VII Freidorf
Vinerea Mare: ora 11.30 la Șag, ora 15.00 în biserica din Freidorf, ora 17.00 la Sânmihaiu Român: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 19.00 în Șag, ora 23.00 în Freidorf: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 9.30 în Freidorf, ora 11.30 în Șag, ora 13.00 la Parța, ora 15.30 în Sânmihaiu Român.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 9.30 în Freidorf, ora 14.30 la Peciu Nou, ora 16.00 la Giulvăz.

Biserica Ordinului Parist
Vinerea Mare: ora 15.00: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 19.00 Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 11.30 și ora 18.00
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 18.00

Dumbrăvița
Vinerea Mare: ora 17.00 la Ianova, ora 19.00 în biserica din Dumbrăvița: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 19.00 în Giarmata, ora 21.00 în biserica din Dumbrăvița: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 9.00 în Bencecu de Sus, ora 10.00 în Pișchia, ora 11.00 la Giarmata, ora 12.00 în biserica din Dumbrăvița, ora 14.00 în Giarmata Vii, ora 15.00 la Ianova.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 9.00 în capela SAMR – filiala Timișoara, ora 12.00 în biserica din Dumbrăvița.

Gătaia
Vinerea Mare: ora 15.00 în biserica din Gătaia: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 18.00 în Butin, ora 20.00 în biserica din Gătaia: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 10.00 în Gătaia, ora 13.00 în Butin, ora 15.00 la Măureni.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 8.30 în Gătaia, ora 10.30 în Jamu Mare, ora 12.00 la Clopodia.

Otelec
Vinerea Mare: ora 12.00 în Sânmartinu Maghiar, ora 14.00 în biserica din Cruceni-Timiș, ora 16.00 la Otelec: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 14.00 în Răuți, ora 15.00 în biserica din Sânmartinu Maghiar, ora 16.00 la Pustiniș, ora 17.00 la Cruceni-Timiș, ora 19.00 la Otelec: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 10.00 la Cruceni-Timiș, ora 11.30 la Otelec, ora 13.00 la Pustiniș, ora 14.00 în biserica din Răuți, ora 15.00 în Sânmartinu Maghiar.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 11.30 la Otelec, ora 13.00 la Uivar, ora 14.00 la Ionel.

Sânnicolau Mare
Vinerea Mare: ora 14.00 în Sânnicolau Mare, ora 16.00 în Tomnatic, ora 17.00 la Comloșu Mare, ora 18.00 la Teremia Mare: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 17.00 în Tomnatic și Comloșu Mare, ora 19.00 în biserica din Teremia Mare, ora 20.00 în Sânnicolau Mare: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 9.00 și ora 10.00 în biserica din Sânnicolau Mare, ora 11.30 la Comloșu Mare, ora 12.00 la Tomnatic, ora 12.30 la Teremia Mare, ora 15.00 în Nerău, ora 16.00 la Teremia Mică.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 9.00 și ora 12.00 în biserica din Sânnicolau Mare.

Deta
Vinerea Mare: ora 15.00 în biserica din Deta: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 17.00 la Giera, ora 19.00 la Voiteg, ora 21.00 în biserica din Deta: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 9.00 la Giera, ora 11.00 în biserica din Deta, ora 12.30 la Voiteg.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 9.00 la Dolaț, ora 10.00 în biserica din Livezile (Tolvadia), ora 11.00 la Deta, ora 12.30 la Partoș.

Lugoj
Vinerea Mare: ora 15.00 la Pietroasa Mare, ora 18.00 în biserica din Lugoj: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 18.00 la Pietroasa Mare, ora 22.00 în biserica din Lugoj: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 8.30 (M), ora 10.00 (R) și ora 11.30 (G) în biserica din Lugoj, ora 13.30 la Pietroasa Mare, ora 14.00 la Țipari, ora 15.30 la Bodo.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: cf. programul duminical în biserica din Lugoj ,ora 10.00 în biserica din Știuca, ora 15.00 la Scăiuș, ora 15.00 la Ghizela.

Jimbolia
Vinerea Mare: ora 15.00: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 17.00 la Checea, ora 19.00 la Cenei, ora 21.00 la Jimbolia: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 9.00 în Futok, ora 11.00 în biserica parohială din Jimbolia
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 14.00 la Cărpiniș, ora 15.00 la Iecea Mare, ora 16.00 Comloșu Mic.

Cenad

Vinerea Mare: ora 15.00 în biserica din Cenad: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 15.30 la Cheglevici, ora 17.30 la Beba Veche, ora 19.30 la Cherestur, ora 22.00 la Cenad: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: ora 10.00 la Cenad, ora 12.00 în biserica din Pordeanu, ora 13.30 la Beba Veche, ora 15.00 la Cheglevici, ora 16.30 la Cherestur.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: ora 10.00 la Cenad.

Reșița I., Maria Zăpezii:
Vinerea Mare: ora 15.00: celebrarea Patimilor
Sâmbăta Mare: ora 19.00 la Secu, ora 20.30 în biserica Maria Zăpezii, ora 21.30 la Văliug: Vigilia pascală
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşti: la ora 9.00 (M), ora 10.00 (G), ora 12.30 (R), ora 17.30 în biserica Maria Zăpezii, ora 11.00 la Secu, ora 13.30 la Gărâna, ora 16.30 la Văliug.
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: cf. programului duminical, ora 11.00 la Secu.

Reșița II., Preasfânta Treime (Govândari)
Vinerea Mare: ora 15.00: celebrarea Patimilor;
Sâmbăta Mare: ora 21.00: Vigilia pascală;
Sf. Liturghii în Duminica sf. Paști: ora 9.00 (Magh.), ora 11.00 (Ro.-Germ.-Magh.);
Sf. Liturghii în Lunia sf. Paști: ora 9.00 ora 9.00 (Magh.), ora 11.00 (Ro.-Germ.-Magh.);

Bazilica Maria Radna
Vinerea Mare: ora 17.00: celebrarea Patimilor;
Sâmbăta Mare: ora 19.00: Vigilia pascală;
Sf. Liturghii în Duminica Sf. Paşte: cf. programului duminical;
Sf. Liturghii în Lunia Paștelui: cf. programului duminical.

2019-04-17T14:37:39+03:00 2019. aprilie 17 - 14:36|Categoria: Știri|