Amikor a resicabányai Alexander Tietz Német Könyvtár 2020. január 24-én országos szintű megemlékezést tartott a bánsági német lakosság Oroszországba való deportálása 75. évfordulójáról, Reinhart Guib evangélikus-lutheránus püspök a következőket mondta: „Nem véletlen, hogy ezekben a napokban itt, Resicabányán gyűltünk össze. Resicabánya kétségtelenül az ökumené egyik fővárosa és a legaktívabb német kulturális központ az országban. Itt szívvel és ésszel épül a közösség, és újraértékelődik a történelem”. Az itt és a hegyvidéki bánságban megélt és megtapasztalt ökumené úttörő törekvésnek és pozitív példának számít sokak számára hazánkban, és a jövő felé mutat.
A január 18. és 25. között évente megrendezésre kerülő imanyocad a keresztények egységért a megélt ökumenizmus jelképe. Idén, január 20-án, az oravicabányai görögkatolikus templomban tartott ökumenikus ima után, a jelenlévő három püspök, Pál József Csaba temesvári megyés püspök, Călin Ioan Bot lugosi görögkatolikus püspök és Lucian Mic karánsebesi román ortodox püspök jelenlétében elfogadták egy keresztény ifjúsági zarándoklat megszervezésének ötletét a máriaciclovai Istenszülőhöz és a Călugăra kolostorhoz.
A három jelenlévő egyház fiataljait arra kérték, hogy hálájuk jeléül hozzák magukkal a Boldogságos Szűz három ikonjának másolatát a máriacsiklovai kegytemplomból, a Călugăra román ortodox kolostortemplomból és a lugosi görögkatolikus egyházmegye Mária-kegyhelyéről, Bojtorjánosról. Mindhárom püspök melegen üdvözölte az ötletet, és így született meg a közös vágy, hogy 2024-ben a fiatal keresztények zarándoklatának első állomáshelye Máriacsiklova legyen.
Július 6-án, szombaton, néhány nappal a hagyományos máriacsiklovai zarándoklat (július 2.) után, 16.30 órakor a helyi kegytemplomban a fiatalok együtt imádkoztak Szűz Mária három ikonja előtt. Jelen volt Pál József Csaba temesvári megyés püspök, Călin Ioan Bot lugosi görögkatolikus püspök és a karánsebesi román ortodox püspök, Lucian Mic képviseletében Alin Vasile Câmpean, az egyházmegye adminisztratív ügyekért felelős tanácsosa. Az ima pillanatát a jelenlévő hívek éneke keretezte, a zenei szolgálatot a karánsebesi „Ethos” ortodox pszaltikus zenei csoport és a krassócsörgői horvát hangszeres zenei csoport végezte. A kereszt és a három csodatévő ikon nyomában a fiatalok zarándoklata, amelyhez idősebbek is csatlakoztak, elindult a Călugăra kolostor felé, útközben több ima- és énekszünetet tartva. A záró imádság a Călugăra ortodox kolostor udvarán következett, a két püspök és a karánsebesi egyházmegye képviselőjének köszönő szavaival és a záró áldással, majd testvéri agapé a hegyvidéki Bánság legrégebbi román ortodox kolostorának közelében lévő réten.
Szöveg&képek: Erwin Josef Țigla