A münsteri érdekközöség szociális projektet támogat Nyugat-Romániában

Szerző: Raluca Nelepcu

  1. augusztus 31., szombat

A Temes megyei Nadrág településen működő szociális konyha, a temesvári egyházmegye Caritas szervezetének fontos szociális projektje, új épületbe költözött. A már 2023 késő őszén megtörtént költözést körülbelül egy héttel ezelőtt ünnepelték meg, amikor a németországi Münsterből, a projekt fő finanszírozójának, a „Hilfe für Nadrag” érdekközöség két képviselője érkezett a hegyvidéki Bánságba. A kezdeményező Bernhard Balsliemke és Fritz Heudtlaß, a Caritas szociális központot évek óta támogató két barát, valamint Herbert Grün, a temesvári Caritas ügyvezető igazgatója jelenlétében Josef Hollschwandtner helyi római katolikus plébános megáldotta a szociális konyha új székhelyét. Jelen volt továbbá mintegy 15 idős személy, akik a Caritas konyhájából kapják a mindennapi betevőt. A kávé és sütemény mellett az idősek leülhettek és beszélgethettek egymással, amire ritkán nyílik lehetőségük.

Josef Hollschwandtner római katolikus plébános megáldotta a Caritas szervezet nadrági szociális konyhájának új helyiségeit. Fotók: Fritz Heudtlaß

A hegyvidéken, festői környezetben fekvő Nadrág település kevés kilátást kínál a fiataloknak. A „Ciocanul” kohászati üzem bezárását követően, amely egykor a falu legfontosabb munkaadója volt, a helyi gazdasági helyzet jelentősen romlott. Sok fiatal elhagyta a helységet, munkát keresve a környező városokban vagy külföldön, ami az egykor többségében németek lakta hegyi falu fokozatos elnéptelenedéséhez vezetett. Ma Nadrág egy jelentősen összezsugorodott közösség. A lakosság száma jelentősen csökkent, és főleg idős emberekből áll. Nadrágon jelenleg kevesebb mint 3000 ember él, akiknek csak kis része német származású. A gazdasági kihívások ellenére a település megőrizte hagyományos, csendes hangulatát, a terület turisztikai potenciálját még mindig alábecsülik. Az idilli faluban mindössze egyetlen pizzéria található, amely kevés szálláslehetőséget kínál, de van egy kiváló kalandpark, amelyet alig reklámoznak. Nadrág lakóinak többsége az idősebb generációhoz tartozik. A rászorulók számára 21 éve nyújt támogatást a Caritas idősek számára létrehozott szociális konyhája, amely naponta 65 személynek biztosít meleg ételt.
Az idősek számára kialakított szociális konyha létrehozása a Bernhard Balsliemke által vezetett münsteri „Hilfe für Nadrag” érdekközöség kezdeményezése. Az 1990-es évek végén Bernhard Balsliemke ellátogatott Nyugat-Romániába, és felismerte, hogy a helyszínen sürgős segítségre van szükség. A helyi római katolikus plébános, Josef Hollschwandtner révén – aki egyébként tavaly ünnepelte aranymiséjét – Bernhard Balsliemke 2001-ben Nadrágra is eljutott, hogy élelmiszercsomagokat osszon szét a rászorulóknak. A németországi adományozót nagyon aggasztotta a helyszínen tapasztalt nehéz helyzet, és jobban be akart kapcsolódni annak megkönnyítésébe. Két évvel később, 2003-ban a Temesvári Római Katolikus Egyházmegye Caritas Egyesülete és a nadrági önkormányzat támogatásával megnyílt a szociális konyha, amely akkor 15 idős embernek nyújtott szolgáltatást. A szociális központ egészen tavalyig egy olyan épületben kapott helyet, amely korábban bölcsődeként szolgált. Itt a gyermekek számára is kialakítottak egy szociális konyhát. Mivel azonban az egykori bölcsődében a helyi tanács egy másik szociális projektnek is helyet akart adni, a szociális konyhának át kellett költöznie a közösségi házba – amely korábban a polgármesteri hivatal volt.

Herbert Grün, a Caritas üyvezető igazgatója és Bernhard Balsliemke, a „Hilfe für Nadrag” szociális érdekközöség kezdeményezője megtekintik az új étkezdét

A költözés mindig körülményes, de az idősek szociális konyhája lenyűgöző látványt nyújt. A szociális projektet a helyszínen Timeea Bujor főszakács vezeti. Összesen két szakács és két ideiglenes alkalmazott gondoskodik arról, hogy a projekt 65 kedvezményezettje hétfőtől péntekig meleg ebédet kapjon. Az idősek időről időre konzerveket vagy más élelmiszereket is kapnak, főként olyanokat, amelyeknek hosszabb a szavatossági ideje. A nadrági Marius Huțanu, akinek családja a kezdetektől fogva részt vesz a nadrági szociális projektben, a kedvezményezettek egy részének házhoz szállítja az ételt, míg a többiek maguk veszik át az ételt a konyhán.
375, 400, 407, 719 – ezek azok a havi nyugdíjak, amelyeket a Caritas szociálid konyháján élelmet kapó idősek egy része a román államtól kap. Egy biztos: ebből a pénzből nem lehet tisztességesen élni, főleg, ha az ember idős és beteg. A Caritas által ingyenesen biztosított étel nélkül ezek az emberek nem tudnának megélni. Néhány esetben a helyzet különösen tragikus: az idősek közül háromnak egyáltalán nincs havi jövedelme. Tény, hogy néhányan közülük nem tudnának életben maradni az onnan kapott élelmiszerek nélkül. A Caritas listáján szereplő nadrágiak többsége 70 év körüli, de vannak köztük idősebbek is, például 79, 81 vagy 85 évesek. A legidősebb nyugdíjas 89 éves – árulta el Herbert Grün, a Caritas ügyvezető igazgatója. A legtöbbjük egyedül él – ezért fontos, hogy naponta egyszer bekopogjon valaki hozzájuk, ahogy azt Marius Huțanu teszi.
A nyugat-romániai Nadrág település számára óriási jelentőséggel bír egy olyan szociális intézmény, mint a Caritas nyugdíjasok számára fenntartott szociális konyhája. Ezt az a mintegy 200 németországi cég és magánszemély is felismerte, akik a „ Hilfe für Nadrag” érdekközösséget támogatják. Bernhard Balsliemke továbbra is kampányol azért, hogy a szociális konyha továbbra is fennmaradhasson. A létesítmény többet jelent az idősek számára, mint napi egy meleg étkezés. A nadrági rászorulóknak azt az érzést nyújtja, hogy szükség esetén nincsenek egyedül.

Fotó a főoldalon: www.facebook.com