Romániai Katolikus Püspökkari Konferencia
Diligenţei utca 24, 3. ker., 031555 – Bukarest
Tel. +40 31 4361250 e-mail: secretariat@episcopat.ro

Bukarest, 85/08.05.2024 sz. 

Mint minden évben, idén is az Úr mennybemenetelének ünnepén, május 9-én ünnepeljük a katolikus oktatás világnapját. Ez a kezdeményezés 2002-ben, az OIEC (Nemzetközi Katolikus Oktatási Hivatal) Brazíliában tartott kongresszusán született meg, hogy rávilágítson arra, hogy az oktatási intézmények milyen mértékben járulhatnak hozzá a globális fejlődéshez, valamint a béke és testvériség kultúrájának előmozdításához.
Ez a nap lehetőséget ad arra, hogy kiemeljük iskoláink meghatározó szerepét a világban. Ezek a tanulás és az oktatás elismert helyszínei, ugyanakkor találkozási pontok is a különböző hátterű, vallású, hitű és társadalmi helyzetű emberek számára. Ez utóbbi szempont alapvető fontosságú társadalmainkban, amelyekben egyre inkább eluralkodik az individualizmus és az identitásvesztés.

Katolikus oktatás a szinodális úton lévő egyházban
A Kultúra és Nevelés Dikasztérium és a Megszentelt Élet Intézményeinek és Apostoli Élet Társaságainak Dikasztériuma 2023. május 22-én meghívta a Vatikánba a katolikus iskolák világhálózatának meghatározó szereplőit, hogy megvitassák az oktatási misszió lehetőségeit és kihívásait a történelemnek ebben a pillanatában, amelyet Ferenc pápa nem annyira „a változás korszakának, hanem a korszakváltásnak” nevezett.
A meghívást erre a meghallgatásra mind az oktatással, mind a megszentelt élettel foglalkozó dikasztérium elküldte, mivel a több mint 240.000 katolikus iskola jelentős részét, amely az egyházat az általános és középfokú oktatás egyik főszereplőjévé teszi a világon, a megszentelt élet intézményei és az apostoli élet társaságai működtetik. A közös kezdeményezés nem csupán stratégiai jellegű volt, hanem elsősorban azt kívánta tiszteletben tartani, amit a Praedicate Evangelium apostoli konstitúció ajánl, amely „kölcsönös meghallgatásra” szólít fel, ahol „mindenkinek van mit tanulnia” (4. sz.). A rendezvény végén, a két dikasztérium közös levelében ezt olvashatjuk: „Ez alkalommal, mint a Szentszéknek a Szentatya szolgálatában álló szervezetei, tanultunk azoktól, akik az oktatásban a frontvonalon dolgoznak; emellett a két dikasztérium is tanult egymástól. Valójában két szem jobban lát, mint egy, és két fül jobban hall, mint egy”.
Ez a kezdeményezés a romániai katolikus oktatásban résztvevők számára is üdvözlendő, hiszen a szinodális folyamat javában zajlik, és mindannyiunknak pontos küldetése van: a Szentlélektől vezetve és tapasztalatainkat figyelembe véve, a hozzánk közel állókkal való folyamatos konzultációban próbáljunk meg frissességet vinni helyi egyházunkba, missziós jellegűvé téve azt. Ezzel kapcsolatban Mario Grech bíboros, a Szinódus főtitkára kijelentette: „Ez már szinodális munkamódszer az egyházban, amelyben mindenki együttműködik mindenki javára, a maga hivatásának megfelelően”.

A Gyermekek első Világnapja
Ferenc pápa 2023. december 8-án meghirdette a gyermekek első világnapját, amelyet 2024. május 25-én és 26-án tartanak Rómában. A pápa szeretne találkozni a gyermekekkel, hogy hirdesse nekik az evangélium örömét. A fiúknak és lányoknak joguk van találkozni Krisztussal! Krisztussal, aki feltámaszt egy kislányt, és megkéri annak szüleit, hogy adjanak neki enni (Mk 5,21-43); feltámaszt egy kisfiút a halálból, és élve visszaadja az édesanyjának (Lk 7,11-17). Krisztussal, aki egy gyermeket állít a középpontba példaként a felnőtteknek, mint az Isten Országába való belépés kritériumát (Mk 9,33-37). Krisztussal, aki azt mondja a gyermekeknek: „Kelj fel és járj” (Mk 2,9-12), „Gyertek hozzám mindnyájan, akik elfáradtatok, s akik terhet hordoztok” (Mt 11,28), „Bűneid megbocsáttatnak” ( Mt 9,2), „Én vagyok az út, az igazság és az élet” (Jn 14,6). Krisztussal, aki még a gyermekeknek is arról beszél, hogy milyen szűk kapun kell átmenni, és a keresztet minden nap kell hordozni (Mt 7,13-14; Le 9,23). Jézusnak ezek az álláspontjai olyan intelmek, amelyeket Ő minden időben a szülők és a nevelők figyelmébe ajánl.
A pápa találkozni akar a fiúkkal és lányokkal, hogy meghallgassa az evangéliumot, amely az élet korai szakaszában bennük visszhangzik. A gyermekek egyik rendkívüli tulajdonsága a felkavaró újszerűségük. Maga a születésük is esemény: új élet kezdődik, új személy, új jelenlét, amely olyan intenzív, hogy megújítja a körülöttük élő emberek identitását. Amikor megérkeznek, egy férfi és egy nő „apává” és „anyává”, „nagyapává” és „nagymamává”, „testvérré” és „nővérré” válik. A gyermekek a legszebb és legelevenebb – testet öltött – magyarázata a Jelenések könyve azon szakaszának, amelyben Krisztus azt mondja magáról: „Íme, újjáteremtek mindent!” (Jel 21:5). Természetesen Isten nagyszerű Igéje az, ami ezeket a szavakat tartalmazza; mégis, ez a bámulatos misztérium „testté lett” abban a konkrét újdonságban, amelyet a Betlehemben született és Názáretben felnevelt Gyermek hozott és kinyilatkoztatott.

Felkészülés a 2025-ös jubileumra
Ferenc pápa javaslatára a 2025-ös jubileumot megelőző két évet a II. Vatikáni Zsinat tanítása újrafelfedezésének (2023) és az imádságnak (2024) szenteljük.
A zsinat újrafelfedezésének éve 2022. október 11-én a II. Vatikáni Zsinat megnyitásának 60. évfordulóján tartott ünnepélyes szentmisével kezdődött, amelyet Ferenc pápa mutatott be. Azóta a keresztény közösségek szerte a világon javaslatot tettek a négy zsinati konstitúció – Dei Verbum, Sacrosanctum Concilium, Lumen gentium, Gaudium et spes – átgondolásának módjára és idejére, amelyek a katolikus nevelés számára is számos iránymutató gondolatot tartalmaznak.
Ez az év az imádság éve. A 2025-ös jubileumról szóló levelében Ferenc pápa így fogalmaz: „A jubileum spirituális dimenzióját, amely megtérésre hív, ezért a társadalmi élet ezen alapvető aspektusaival kell összekapcsolni, hogy koherens egységet alkossanak. Mivel mindannyian érezzük, hogy zarándokok vagyunk a földön, ahová az Úr azért helyezett minket, hogy megműveljük és gondozzuk azt (vö. 1Móz 2,15), ne mulasszuk el útközben a teremtés szépségének szemlélését és közös otthonunk gondozását. Remélem, hogy a következő jubileumi évet is ezzel a szándékkal ünnepeljük és éljük meg. Valóban, egyre több ember, köztük sok fiatal és nagyon fiatal felismeri, hogy a teremtésről való gondoskodás az Istenbe vetett hit és az Ő akaratának való engedelmesség alapvető kifejeződése”.
Íme, ebben a történelmi és társadalmi kontextusban, amely tele van megannyi kérdéssel és kihívással, amelyekkel a lelkünk mélyén találkozunk, Isten az Egyházon keresztül felkínálja nekünk ezeket a mérföldköveket azzal a céllal, hogy bátran járjunk a helyes úton.
Köszönet mindazoknak, akik részt vesznek a katolikus oktatásban: egyházmegyei tanfelügyelőknek, óvodák, iskolák, középiskolák, kollégiumok, szemináriumok igazgatóinak, tanároknak, kisegítő személyzetnek, akik nap mint nap megnyílnak a Szentlélek sugallatai előtt. Kívánom, hogy maradjatok hűségesek ehhez a gyönyörű küldetéshez, amelyet Istentől kaptatok! Köszönöm mindazoknak, akik részt vesznek az oktatás központi koordinálásában, az állami hatóságoknak, a helyi hatóságoknak és az összes érintett intézménynek, valamint minden jóakaratú embernek! Isten áldja meg Önöket, és erősítse meg Önöket abban a meggyőződésben, hogy az oktatásba való befektetés mindig előnyös a társadalom számára. Köszönjük nektek, kedves diákok, akik szüleitekkel vagy törvényes képviselőtökkel együtt úgy döntöttetek, hogy katolikus iskolába jártok! Minket is bátorít, hogy a keresztény elveket értékelik és támogatják mindenki javára!

† Aurel Percă
Bukaresti metropolita érsek,
a Romániai Püspökkari Konferencia Oktatási Bizottságának elnöke

Forrás: www.bisericacatolica.ro

Fotó:  www.facebook.com