„Megbékélés csak találkozások és képzés révén lehetséges”. Ezeket a szavakat néhány nappal ezelőtt a temesvári római katolikus püspöki palotában tartott találkozón mondta Klaus Rapp atya, a stuttgarti St. Gellért Alapítvány (St Gerhardswerk) igazgatója. A „találkozás” mint emberközi folyamat állt Klaus Rapp teológus és Rainer Bendel professzor, a Kitelepültek Katolikus Szervezeteinek Szövetsége ügyvezető igazgatója – amelynek a St. Gerhards-Werk is tagja –, valamint a Közép-Kelet- és Délkelet-Európai Németek Egyház- és Kultúrtörténeti Intézetének igazgatótanácsának tagja, célkitűzései listájának élén Temesváron, Romániában, illetve a szomszédos Szerbiában. A németországi vendégek azért érkeztek a történelmi Bánságba, hogy kapcsolatokat teremtsenek és potenciális partnereket keressenek Romániában és Szerbiában. Egy ideje már létezik egy partnerség az Arad megyei Szentanna városával, valamint a város „Stefan Hell” Műszaki Középiskolájával, ahonnan román tanulókat hívtak meg a németországi Bad Niederau városába német nyelvi és kulturális kurzusra. Az augusztus 19-23. között egyházmegyénkbe látogató Klaus Rapp lelkipásztor és Prof. dr. Rainer Bendel ellátogatott a Szerb Bánságba is. Mindkét képviselőt a Püspökségen egyházmegyénk vezetősége fogadta, de megbeszélést folytattak majd Roos Márton temesvári nyugalmazott püspökkel is, aki augusztus 21-én, szerdán Dr. Claudiu Călin levéltárossal együtt elkísérte a vendégeket Nagybecskerekre. Ott Mirko Štefković nagybecskereki római katolikus püspökkel került sor megbeszélésekre, amelyek fő témái röviden a következők voltak: „Találkozás”, „Megbékélés”, „Oktatás”, valamint a kultúra, az egyházi levéltárak és a Szerb-Bánátban még élő német nyelvű katolikusok helyzete.
Versecen a németországi vendégek és temesvári kísérőik megtekintették a monumentális Szent Gellért templomot (amelyet jelenleg felújítanak), ahol a mártír apát és vértanú, Adalbert Graf von Neipperg (akit 1948. december 23-án Versecen megöltek a kommunisták) koporsójának töredékét őrzik, a helyi római katolikus plébániahivatalt, a Szentháromság görögkatolikus plébániatemplomot (korábban német evangélikus plébániatemplom), a szomszédos plébániát és oktatási központot. A vengégeket fogadta Alen Palatinus római katolikus plébános és Michael Gherghel görögkatolikus plébános.
„A St. Gerhards-Werk alapszabályában rögzítették, hogy az egyesület gondoskodik a német nyelv ápolásáról az új hazában/Németországban és a régi hazában (a kelet-európai országokban, ahonnan a kitelepítettek és leszármazottaik érkeztek), és mindenekelőtt a katolikus egyházi életről. Mindenütt tárt karokkal fogadtak bennünket” – mondta Klaus Rapp lelkipásztor. A St. Gerhards-Werk jelenleg átalakulási folyamaton megy keresztül.
„Azok az emberek, akiknek meg kellett tapasztalniuk a kiutasítást, a kitelepítést vagy a kivándorlást, hamarosan nem lesznek többé. Most az a fontos, hogy elérjük a következő és az utánuk következő generációt” – mondotta a kelet-európai diákok számára szervezett kulturális kurzusok fontosságáról Klaus Rapp lelkipásztor. A St. Gerhards-Werk most a temesvári Gerhardinum Római Katolikus Líceummal szeretne együttműködni, amelynek igazgatója, Kocsik Zoltán kanonok, idén júliusban részt vett a dunai svábok 63. fogadalmi zarándoklatán Altöttingben. Az első megbeszélésekre egy esetleges együttműködésről Altöttingben került sor, árulta el Klaus Rapp atya, aki Dr. Bendel professzorral augusztus 22-én látogatott el a temesvári Gerhardinumba. A találkozó keretében Kocsik Zoltán igazgató bemutatta az iskolát és annak tevékenységét.
A St. Gerhards-Werk Egyesület nyitott a romániai és szerbiai iskolákkal való partnerségre, amelyek érdeklődnek a St. Gerhards-Werk által bemutatott témák iránt. Fontos, hogy a tanulók német nyelvtudással is rendelkezzenek. „Bad Niederauban már négy tanfolyamot szerveztünk a szentannai tanulóknak. Ezek a kurzusok arra szolgálnak, hogy felkeltsük a növendékek érdeklődését Európa, a mi közös otthonunk iránt” – mondotta Prof. Dr. Rainer Bendel. Az újvidéki középiskolával is van együttműködés, de a St. Gerhards-Werk szeretne egy másik szerbiai iskolával is partnerséget kötni. „Az a célom, hogy folytassam a kitelepített és hazatelepített emberek hagyományát, akik mindig is európaiként gondolkodtak. Másrészt a katolikus egyház valódi feladata, hogy Európáért és az európai közvéleményért dolgozzon” – tette hozzá Bendel professzor, aki kifejtette, miért olyan fontos, hogy különösen a fiatalokkal beszélgessenek ezekről a kérdésekről.

A stuttgarti St. Gerhards-Werk ápolja és népszerűsíti a németek vallási és kulturális örökségét a délkelet-európai országokban. A szervezet honlapja szerint céljuk az, hogy felkeltsék az érdeklődést e régiók vallásossága, történelme és kultúrája iránt, és növeljék az ismertséget Németországban, valamint hogy segítse a német kitelepítetteket, menekülteket és kivándorlókat abban, hogy keresztény hitük alapján szembe tudjanak nézni sorsukkal.
A St. Gerhards-Werk azonban nemcsak diákcsereprogramokat szervez, hanem egyéb rendezvényeket is, hogy felhívja a nyilvánosság figyelmét a „svábokra” és történelmükre. November 9-én a Stuttgart melletti Sindelfingenben egynapos kulturális konferenciát rendeznek „Megviselt vallásosság a 19. században” címmel – a rendezvényen közép- és kelet-európai előadók is részt vesznek.

Raluca Nelepcu
Fotó, kiegészítés és román nyelvre fordítás: Dr. Claudiu Călin