Szent Ágoston püspöknek és egyháztanítónak a címben idézett gondolatát különösen is találónak, időszerűnek és jellemzőnek érezhették a február 12-én, szombaton megtartott, Katekézis a szinodalitás jegyében című nemzetközi online konferencia résztvevői. A rendezvény szervezője az Országos Magyar Továbbképző Központ, a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség Katekétikai Központja és a Szeged-Csanádi Egyházmegye Katekétikai Irodája volt, akik pedig bekapcsolódtak a programokba, a gyulafehérvári főegyházmegye, valamint a szeged-csanádi, a nagyváradi, a szatmári és a temesvári egyházmegye lelkipásztorai, hittantanárai, az iskolai és plébániai hitoktatásban dolgozó munkatársak – összesen 74 személy. A rendezvény délelőtti moderátora dr. Kondor Ágota egyetemi tanár volt.
A konferencia keretében délelőtt négy előadás hangzott el, ezt követően fórumot tartottak az előadókkal, délután műhelymunkákra került sor.
A résztvevőket elsőként az Országos Magyar Továbbképző Központ képviseletében Nemes István módszertanos tanár köszöntötte, aki úgy fogalmazott: a konferencia célja a szinodalitás beépítése a hitoktatásba, segítséget nyújtani a hitoktatóknak, továbbá közelebb vinni egymáshoz az iskolai és a plébániai hitoktatást. Ezt követően Böcskei László nagyváradi megyés püspök üdvözölte dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érseket, dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi főpásztort, Schönberger Jenő szatmári megyés püspököt és Pál József Csaba temesvári főpásztort, valamint a jelenlévő papokat, szerzeteseket, hitoktatókat, majd a szinodális folyamat imájának soraival nyitotta meg a konferenciát: Előtted állunk, Szentlélek, és a te nevedben gyűltünk össze. Egyedül te vezess minket, lelj otthonra a szívünkben; taníts minket a követendő útra, és arra is, miként járjunk rajta.
A továbbiakban a jelen lévő főpásztorok fogalmazták meg üzenetüket.
Dr. Kovács Gergely érsek többek között kiemelte: a hitre nevelés, a hit megalapozása mellett fontos, hogy ez hogyan történik, milyen módszerrel nevelik a gyermekeket. Ugyanakkor a gyulafehérvári főpásztor egy hasznos elérhetőséget is ajánlott, amelyre a hitoktatás témájában szerte a nagyvilágból töltenek fel anyagokat: https://www.synodresources.org.
Dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök úgy fogalmazott: ez a konfrencia segíti az egyházmegyékben a lelkipásztori munkát, segíti Isten országának építését.
Pál József Csaba temesvári főpásztor a katekézis közösségteremtő, közösségépítő erejét, illetve a hitoktatók és fiatalok tanúságtételét említette, hangsúlyozva: a katekéták nem csak hitre oktatnak, hanem nevelnek is, így munkájuktól jelentős mértékben függ, milyenek lesznek a jövő papjai és keresztény családjai.
Schönberger Jenő szatmári megyés püspök arra hívta fel az egybegyűltek figyelmét, hogy a hitoktatás akkor lesz hiteles, ha katekéta nem csupán ismeri a jézusi tanítást, amit tovább kell adnia, hanem meg is éli azt.
A konferencia első előadását A szinódus Lelke – a meghallgatás Lelke címmel dr. Ozsváth Judit egyetemi tanár tartotta, aki azt is megjegyezte: a rendezvényt Márton Áron főpásztor püspökké szentelésének emléknapján tartják. Előadásában többek között azt vizsgálta, hogy hol a „helye” a harmadik isteni személynek a katekézisben. A Lélek ó- és újszövetségi megjelenésétől indított, majd a Lélekben való élet jellemzőit vette számba. Mindkét esetben támpontokat adott a katekézisben való megjelenítéshez is.
A következő három értekezés a szinodális folyamat kulcsfogalmait, vagyis a közösséget, a részvételt és a missziót kapcsolta össze a katekézissel.
A második előadó, Szilvágyi Zsolt pasztorációért felelős püspöki helynök, temesvár-józsefvárosi plébános azt taglalta, hogy lelkipásztori szempontból hogyan függ össze a katekézis és a közösségépítés. – Ami a katekézisben hosszú távon segített a gyermekeknek és a fiataloknak, azok az alkalmak voltak, amikor valamilyen módon személyesen kerültek kapcsolatba Istennel. Ilyenek a lelkigyakorlatok, a bentlakásban végzett esti imák, a Szentírás olvasása, a szentségimádás, a szentgyónás, a lelki beszélgetések és a táborok. A plébániákon egyre inkább próbálunk alkalmakat keresni arra, hogy fiataljainknak hit- és keresztény közösségi élménye legyen – mondotta a pasztorációs helynök, aki végezetül a szinodális folyamat kézikönyvéből, a Vademecumból idézett: „Az egyház szinodális gyökereinek újrafelfedezése magában foglalja azt a folyamatot, amelynek során alázatosan együtt tanuljuk meg, hogy Isten hogyan hív minket, hogy hogyan éljünk egyházként a harmadik évezredben.”
A következő két elődást Nemes István nagyváradi tanár és dr. Serfőző Levente, szeged-csanádi püspöki helynök tartotta.
Az egyházi életben történő részvételre nevelés és a katekézis című értekezésében Nemes István hittantanár a szinódus második kulcsszavát, a részvételt vette górcső alá. A bibliai megalapozásként hozott három újszövetségi szentírási kép kiemelte azt, hogy a részvételnek teret kell engedni, be kell fogadnunk a másik ember személyét, tapasztalatait és üzenetét ahhoz, hogy az motivált legyen a valódi részvételre. Az előadás megvilágította a szinódus részvételt ösztönző impulzusainak teológiatörténeti hátterét is.
Dr. Serfőző Levente szeged-csanádi püspöki helynök Misszió és katekézis című előadásában a katekézis, a katekéta és a misszió összefüggéseit vizsgálta három lépésben: 1. a misszió és katekézis kifejezések rövid értelmezése 2. a misszió fogalma az újszövetségben 3. a katekéta missziós küldetése és formálódása öt lépésben. – A katekézis egyszerre tanítás, formálás. Segíti a személy gondolkodásának, cselekedeteinek átformálását, melyben az ember mindig csak eszköz marad. A főszereplő a Szentlélek. A katekétának missziós szerepe van. Jézus missziós parancsa az Egyház öröksége, a jelen forrása és a jövő záloga. A missziós parancs tehát nem egy múltban ragadt mondat, minden keresztségben újra és újra elhangzik. A mi keresztségünkor is. A názáreti Jézus hívott meg engem is, ugyancsak Ő küld ma is. A katekéta arra kap meghívást, hogy a hit továbbadásában, az igehirdetésben sajátos módon vegyen részt, neveljen, oktasson, vezessen be az egyház életébe, készítse fel növendékeit a misztériumok ünneplésére. Óriási kihívás. Ehhez újabb és újabb módszerekre van szükség, itt és most az adott címzettek nyelvén beszélni, az általuk elfoglalt digitális térben jelen lenni, figyelni a hitben való érettségükre, először hallgatni és meghallgatni, felébreszteni a vágyat Isten iránt, amint Szent Ágoston is írja: Benned égnie kell annak, amit lángra akarsz lobbantani másokban – fogalmazott az előadó.
Az értekezéseket fórum követte, amelynek moderátora Pék Sándor lelkipásztor, a nagyváradi Szent László templom plébánosa volt. A moderátor célirányosan megfogalmazott kérdéseinek köszönhetően számos olyan további téma került szóba, amelyek mintegy kiegészítették az addig elmondottakat, és értékes hozzászólásokat eredményeztek.
Délután, a konferencia második részében hat műhelymunkán vettek részt a jelenlévők: A Lélek útján a katekézisben (Műhelyvezető: Dezső Renáta, Kolozsvár), Közösségépítési jó gyakorlatok a katekézis során (Műhelyvezető: Ft. Vass Csaba, Nagyvárad), Misszionálás és misszióra nevelés a katekézis során (Műhelyvezetők: Vargáné Bögi Veronika, Bálint Erika, Szeged), A meghallgatás lehetőségei, alkalmai a katekézis során (Műhelyvezető: Ft. Pék Sándor, Nagyvárad), Részvételre, tanúságtételre nevelés a katekézis során (Műhelyvezető: Benedek Ramóna, Nagyvárad), Az imádságba való bevezetés közösségteremtő ereje (Műhelyvezető: Szűcs Klára, Szalainé Milasin Katalin, Szeged).
A rendezvényt lezáró kiértékelés, valamint a megosztott személyes tapasztalatok során ismételten kitűnt, hogy a résztvevők számára milyen sokat jelentett az együtt töltött idő, a műhelyeken belüli tevékenységek keretében egymás megismerése, meghallgatása.
Végezetül Böcskei László nagyváradi főpásztor köszönte meg a szervezőknek a színvonalas online nemzetközi konferencia megrendezésében és gördülékeny lebonyolításában kifejtett munkájukat, Isten áldását kérve további szolgálatukra, törekvéseikre.
A temesvári Püspökség sajtóirodája