A temesvári egyházmegyének a török uralom alóli felszabadítását követő időből származó egyik legrégebbi települése és római katolikus temploma adott otthont január 23-án délután annak az ökumenikus találkozónak, amelyre a keresztények egységéért tartott imanyolcad keretében került sor. A Szent Kereszt Felmagasztalása tiszteletére szentelt templom főbejárata fölött az 1718-as évszám látható, azé az évé, amikor az első ausztriai, illetve tiroli németajkú telepesek megérkeztek Oravicabányára, és 1720-ban már fel is építették a templomot.
Az ökumenikus találkozón részt vett Pál József Csaba temesvári megyés püspök, Ioan Călin Bot lugosi görögkatolikus segédpüspök és Lucian Mic karánsebesi ortodox püspök, a három vallásfelekezet esperesei és papjai, továbbá az oravicabányai polgármesteri hivatal és helyi tanács képviselői. Az imaalkalom zenei szolgálatát a helyi templomi énekkar látta el. Az erre az alkalomra kiadott füzetben a résztvevők megtalálták az olvasmányokat, az evangéliumi részt a közösen mondott imákat és elmélkedéseket.
Bevezetőjében Augustin Bărbuț OCarm. helyi plébános üdvözölte a jelenlévő főpásztorokat, papokat és híveket, majd az oravicabányai családok ökumenikus tanúságtételéről beszélt, amelyek a házszentelés alkalmával egyaránt fogadják, illetve hívják a katolikus, valamint a más vallásfelekezetű lelkipásztorokat is. – Nagyon meghatott és örültem a családok e tanúságtételének. Ezek apró jelek azon az úton, amelyen együtt járunk, jelei a mindennapokban megélt ökumenizmusnak – mondotta a plébános.
Pál József Csaba megyés püspök megköszönte a helyi közösségnek a rendezvény megszervezését, és hangúlyozta: – Azért jöttünk, hogy együtt imádkozzunk, hogy együtt hallgassuk Isten Igéjét, ily módon bizonyos értelemben máris egyek lettünk az imában, a szeretetben, a testvériség érzésében. Talán már észrevették ezt az oltár előtt elhelyezett üvegtálat, amelybe mindegyikünk egy-egy követ tett. Ezek a kövek a mi életünket jelképezik. Néha nekünk is kőszívünk van. Amikor jót kell tennünk, azon gondolkodunk, hogy tegyük-e vagy ne tegyük, hogy a másik megérdemli-e vagy sem. Azért vagyunk itt, hogy kérjük Istent, alakítsa át szívünket az Ő szíve szerint.
Ezt követően került sor a bűnvallásra és kegyelemhirdetésre, amely az imahét alapgondolatára épült, majd a bűnbánat kifejezéseként a főpásztor egy edényből vizet öntött a kövekre, miközben a jelenlévők felolvasták Izajás próféta könyve első fejezetének 16–17. versét: Mosdjatok meg, s tisztuljatok meg. El gonosz tetteitekkel színem elől, ne tegyetek többé rosszat! Tanuljatok meg jót tenni: keressétek az igazságot, segítsétek az elnyomottakat, szolgáltassatok igazságot az árvának, s védelmezzétek az özvegyet.
A hívekhez intézve szavait Ioan Călin Bot lugosi segédpüspök két gondolatot osztott meg a jelenlévőkkel: – Amikor megláttam Önöket, úgy éreztem, hogy a lelkükben vágyakozás van Isten iránt. Hogy keresik Istent. Azzal a kép azonosítanám, mint amikor egy búzamezőt nézünk, és ha nagyon figyelünk, szinte halljuk a búzaszemek, a kalászok megérésének hangját. Ezt érzem, amikor Önökre nézek. És a másik gondolat: eszembe jutott a pappá szentelésem, és arra gondoltam, hogy mennyire van jelen itt a Szentlélek. Mennyi vágyakozás, isten-keresés és a Szentlélek mennyi kegyelme van itt most!
Miután a jelenlévők román, német és magyar nyelven elimádkozták a Miatyánkot, az alkalom záró tanítását Lucian Mic karánsebesi ortodox püspöktől hallották a hívek. – Ápoljuk a testvéri szeretetet. Milyen jó lenne, ha a keresztények a harmadik évezred elején egyek lennének vagy egyek lettek volna. Valószínűleg több mint két és fél milliárd keresztény él a világon. Együtt erősebb hangunk és nagyobb erőnk lenne. Nagyobb erőnk jót cselekedni – hangsúlyozta az ortodox püspök.
Végezetül Pál József Csaba megyés püspök jelképes ajándékot, egy-egy ikont adott át a két főpásztornak. Ezt követően Erwin Josef Țigla, a Krassó-Szörény megyei Német Demokrata Fórum elnöke bemutatta azt a kétnyelvű (román és német nyelven kiadott) könyv-albumot, amely a keresztények egységéért Resicabányán és a Bánsági Hegyvidéken tartott ökumenikus imanyolcad eltelt 30 évét foglalja össze képekben. A könyvbemutatón a főpásztor megemlítette, hogy a kötet egy példányát Rómában Ferenc pápának is átnyújtották.
A Temesvári Római Katolikus Egyházmegye Sajtóirodája